#WoleMole - Jak to robimy?
Jak to robimy?
Żłobkowe ciocie i nauczycielki/ nauczyciele mogą powiedzieć o tym rodzicom i opiekunom na zebraniach, wywiesić na korytarzach spis polecanych lektur, wziąć udział w akcji Mały miś w świecie wielkiej literatury, zorganizować biblioteczkę klasową.
Rodzice, ciocie, wujkowie, babcie i dziadkowie podpowiadają osobom z kręgu swoich najbliższych, że można czytać maleńkim dzieciom, że są stworzone do tego książki i że nawet kilkumiesięczne niemowlęta są w stanie pokochać całym sercem ten rytuał. No i zamiast dziesiątego gryzaka kupują książki!
Zostawiam do Waszej dyspozycji filmy promujące czytelnictwo, w których nagranie włożyliśmy całe serce i będzie dla mnie wielką radością jeśli Wam się spodobają i zechcecie posłać je dalej w świat.
Zostawiam Wam opracowane przeze mnie „5 Zasad Wychowania Mola Książkowego” które są gotowe do wydruku, oprawienia w ramkę i podarowania każdej rodzinie w której są dzieci 😉

Zostawiam Wam listę polecanych przeze mnie tytułów książek dobrych do rozpoczęcia przygody z czytaniem- również gotową do wydrukowania i powieszenia na lodówce, a jeszcze lepiej do zrealizowania w księgarni lub bibliotece.
Zostawiam Wam swój blog, na którym wielokrotnie pisałam Wam o wartościowych pozycjach dla dzieci i pokazywałam, jak wyglądają w środku.
Zostawiam Wam grupę #WoleMole na Facebooku, na której możecie dzielić się ciekawymi książkami, doświadczeniami i pomysłami na czytelnicze rytuały.
Zostawiam Wam kontakt do mnie- w razie pytań o poszczególne Zasady lub inne napotkane trudności piszcie przez stronę lub Facebooka.
Co będzie wyznacznikiem powodzenia akcji #WoleMole?
Czytający rodzice, dziadkowie i opiekunowie oraz zakochane w książkach dzieci!
Przekazujemy całą naszą wiedzę (o tym co czytać, jak czytać) trzem osobom (rodzicom, opiekunom) i gorąco wierzymy, że te osoby zrobią to samo, dzięki czemu wykonamy pracę od podstaw- i akcja #WoleMole nigdy nie umrze śmiercią naturalną!
Bo jeśli uda Wam się przekonać choć jednego dorosłego do czytania maluchom i on zobaczy, że to działa, podzieli się tym odkryciem z kolejną osobą, a ta osoba z kolejną… To za jakiś czas powinniśmy mieć w Polsce mnóstwo pięknie mówiących, obdarzonych nieujarzmioną wyobraźnią dzieci oraz szczęśliwych i dumnych dorosłych. No i puste półki w księgarniach i bibliotekach- za to pełne w domach 😉
Jakim dzieciom czytamy?
Wszystkim! Pyzatym i drobnym, niebieskookim i rudowłosym, o każdym kolorze skóry i w każdym wieku- po prostu od pierwszych dni.
Czytamy również dzieciom uczącym się czytać- nie zostawiajcie ich w tym czasie samych sobie, bo we wspólnym czytaniu najcudowniejszy jest właśnie ten wspólnie spędzony czas- jest on dla dziecka bardziej wartościowy niż przeczytana książka.
Nie wstydzimy się czytać z nastolatkami- jeśli tylko tego chcą.
Oraz każdemu kto mimo wieku nadal czuje że do końca nie wydoroślał 😉
Czytamy także, a może przede wszystkim, dzieciom z trudnościami- z niepełnosprawnością, zaburzeniami. Traktujemy czytanie jako formę terapii. I zapewniam, że przyniesie ona korzyści nie tylko maluchom.
Jakie nagrody czekają na nas za udział w akcji #WoleMole?
Bezgraniczna radość dzieci, wdzięczność dorosłych i poczucie satysfakcji, że naprawdę robimy coś dobrego.
Będę bardzo szczęśliwa jeśli będziecie zostawiać ten # w miejscach, w których czujecie, że mógłby się przydać. Jeśli zechcecie dzielić się ze mną przemyśleniami, książkami, zdjęciami ze wspólnego czytania- wklejajcie je w komentarzach, na moim Facebooku lub w specjalnie do tego przygotowanej grupie WoleMole. I zapraszajcie do niej innych.
Żeby wieść niosła się w świat. Bo ja na przykład #WoleMole od przyklejonych do ekranów maluchów. A Wy?