top of page

#WoleMole

Z drżeniem serca ale i ogromną radością przedstawiam Wam moją akcję promującą czytanie maluchom od pierwszych dni : #WoleMole- i jednocześnie ze wszystkich sił zapraszam Was do udziału w niej!

Logo akcji #WoleMole

logo wole mole-1.png
logo wole mole-9.png

Mały molik- bohater akcji

Nazwa akcji ma związek z moim wystąpieniem „Jak wychować mola książkowego?” i jest po prostu rozszerzeniem zasięgu. Innymi słowy- Polska jest duża i piękna a ja chcę zwiedzić ją całą, ale póki mąż pracuje od poniedziałku do piątku a dzieci są małe i wszędzie jeździmy razem (choć nie podejrzewam żeby się to kiedykolwiek zmieniło) nie jestem w stanie przyjąć wszystkich zaproszeń na spotkania, na których mogłabym opowiadać o czytaniu dzieciom- a że bardzo mi zależy, żeby dzieciom czytano, wymyśliłam że Wy również będziecie to robić- w kręgu swoich najbliższych. A po co w ogóle czytać dzieciom? Chętnie odpowiem na to pytanie:​

Tę tematykę od 19 lat zgłębia również Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i promuje czytanie na różne sposoby- choćby poprzez rozdawaną na oddziałach położniczych "Pierwszą Książkę Mojego Dziecka" (która jest kolorowa, pancerna, lubiana przez dzieci i zawiera mnóstwo przydatnych informacji dla dorosłych) czy hasło które zna chyba każdy: "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!" Co jakiś czas powstają także inne wartościowe akcje promujące czytanie- jak Książka na receptę, Z książką na start czy Mały miś w świecie wielkiej literatury. Kibicuję wszystkim (z wzajemnością) i uważam je za potrzebne- szczególnie w czasach gdy coraz mniej rodziców ufa swojej intuicji i coraz więcej elektronicznych ustrojstw otacza nas z każdej strony.

Wpływ tych wszystkich urządzeń na rozwój dzieci na pewno każdy zna- i choć ja zawsze, w każdej dziedzinie życia staram się kierować zasadą że zdrowy rozsądek jest najważniejszy, przez co nie bronię dzieciom obejrzeć bajki (na laptopie- nie mamy telewizora), to jednak smuci mnie bardzo, że i tak niewielu dorosłych uznaje książkę za przedmiot który warto byłoby podarować małemu człowiekowi z okazji jego narodzin.

 

Dlatego przy pomocy akcji #WoleMole będziemy to zmieniać. W jaki sposób? Bardzo prosty.

Pamiętacie film „Podaj dalej”? No właśnie. To już wiecie na czym polega ta akcja 😉

Większość z nas miała, ma lub będzie mieć styczność z maluchami. I ta akcja promująca czytanie jest właśnie dla takich osób- czyli dla każdego! Bierzemy sobie za cel informowanie świeżo upieczonych rodziców (lub po prostu rodziców) o korzyściach płynących z czytania, ale broń Boże nie zamieniamy się przy okazji w ciotki i wujków Dobra Rada, tylko po prostu, z uśmiechem i luzem podpowiadamy, zachęcamy i dajemy gotowe rozwiązania i listę tytułów które powinny sprawić, że dziecko pokocha na równi z rodzicem bądź opiekunem książki, czytanie, oraz, przede wszystkim, wspólnie wypracowany rytuał i cudownie spędzany czas.​

 

My, którzy mają w domach moliki książkowe wiemy, jakie płyną z tego korzyści dla samego rozwoju dzieci- szybciej zaczynają rozumieć i mówić, świetnie się koncentrują i zapamiętują i mają wielką wyobraźnię. Nie zapominajcie, że miłość do książek to wielki dar, który jesteśmy w stanie zaszczepić w dzieciach- bo w książkach można znaleźć wszystko- zarówno w wieku kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat (a nawet kilkuset! 😉 ) Ale przede wszystkim uświadamiamy dorosłych, jakim świetnym pomysłem na wartościowo spędzony czas z dzieckiem jest czytanie. Wartościowo, czyli- śmiesznie, mądrze, wzruszająco, pouczająco… Do wyboru, do koloru.

PODZIĘKOWANIA!

  • Nazwę akcji podsunął mi Przemek (dzięki!!!)

  • Filmy nagrał i zmontował również Przemek (Chmist Emocjonalnie)

  • Stronę internetową stworzył mój mąż Łukasz (moja największa siła- dziękuję!)

  • Koncepcję akcji pomógł mi sprecyzować mój brat, Jakub Biernacki (jak zawsze niezawodny- dziękuję!)

  • Piękne logo akcji wykonała Ania (Ania Wojtas / art) (dziękuję!)

  • Do utworzenia grupy #WoleMole zachęcił mnie (zmusił) Olaf Otwinowski (dzięki za wszystko!)

  • W role moli książkowych wcieliły się dwa najprawdziwsze moliki książkowe- moje własne (Krzyś i Wojtuś)- ale im nie będę dziękować tu na stronie, po prostu ich wyściskam 😉

  • Podczas nagrań mogłam liczyć na pomoc Rodziców, którzy zachęcali moje maluchy do współpracy (dziękuję!)

 

 

Dziękuję także wszystkim którzy czytają dzieciom, widzą w tym wielki potencjał i zachęcają do tego innych- tym, którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi, pomagają mi udostępniać informacje o akcji a także cichym obserwatorom i osobom trzymającym kciuki. Bardzo dziękuję Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” za miłe słowa wsparcia oraz pomoc w posyłaniu akcji i całej idei dalej w świat.

LOGO ABC.png

Bawcie się dobrze i pamiętajcie- zapewne nie każde dziecko wychowamy na książkowego mola. Ale przynajmniej będziemy mieli pewność że z naszej strony wykonaliśmy misję i podjęliśmy próbę, a przy okazji wspaniale spędziliśmy wspólny czas. Na pewno bardzo wartościowo i pouczająco. No i przede wszystkim razem. Bo przecież o to w tym całym wychowywaniu chodzi, prawda?

bottom of page