Szukaj

#czytamnietylkonowości Kolejny przegląd książkowy =)

Tworzę ten wpis drugi raz. Za pierwszym razem, kiedy byłam już przy przedostatniej książce, wszystko nagle mi się usunęło- i nie dało się tego w żaden sposób przywrócić. Trzy godziny mojej pracy po prostu okazały się bezsensowne. Otarłam jednak łzy i próbuję jeszcze raz. Bo jest wiele książek, które chciałam Wam pokazać- choć pogodziłam się już z tym, że nie uda mi się zaprezentować nawet 1/4 z tego, co czytam z chłopcami.

Miłego oglądania!


"Minus Trzy" to seria książek o dinozaurach- trochę pokręcona, ze specyficznym poczuciem humoru- bo diplodoki występują tu jako naddinozaury, a mięsożerne oraz praludzie (!) są ich zwierzątkami domowymi.

Książki są ładnie i zabawnie ilustrowane, przejrzyste, i jeśli lubicie takie poczucie humoru- a przede wszystkim dinozaury- to raczej Wam się spodobają ;)

"SPEcjalne moce" to seria poruszająca problem dysleksji czy autyzmu. To krótkie i proste opowiastki które pokazują, że każdy ma wady, ale także zalety- i każdy może być dobrym kolegą. W historiach nigdy nie pada wprost to, że dzieciom coś dolega- opisują one tylko poszczególne zachowania i dają propozycje rozwiązań- to mi się w nich podoba. Młodsze dzieci, tak jak moje, wyczytają z nich tylko fajną przygodę- bez szufladkowania i wartościowania. Najmniej podobała mi się część o autyzmie, a moim chłopcom wszystkie spodobały się tak samo."Wszystkich was kocham najbardziej" to taka książeczka do czytania i tulenia. Małe misie martwią się, że nie są doskonałe i rodzice na pewno kochają ich rodzeństwo mocniej. Jedno żałuje, że nie ma łatek, inne, że jest małe, a ostatnie, że nie jest chłopcem. Rodzice na szczęście tłumaczą im, że każde z nich, kiedy się urodziło, stało się najpiękniejszym i najlepszym misiem na świecie."Jak się nazywasz?!" to książka, która sprawdzi Wasze zdolności aktorskie- a przede wszystkim umiejętność głośnego śmiania na zawołanie. Wbrew pozorom bardzo trudno ją czytać- a kluczem do sukcesu jest właśnie śmiech.

Zwierzaki stoją w urzędzie w kolejce do okienka, gdzie można zmienić nazwisko- ponieważ uważają swoje imiona za niemądre i śmieszne. Zaczynają się licytować, kto z nich nazywa się najgorzej.

Moi chłopcy po dwóch czytaniach znali już na pamięć każdą nazwę i potrafili pokazać odpowiednie zwierzę na zdjęciu w albumie na wyklejce. Pozycja ta ma więc walor edukacyjny, dlatego polecam Wam ją wypróbować ;)
"Przytul mnie" to taka trochę filozoficzna i opisana w formie lekcji z życia historia Nicka Vujicica, którego pewnie znacie. Pokazuje ona trudy życia z taką niepełnosprawnością, jaką jest brak kończyn, ale także niesie nadzieję- ponieważ Nick jest spełnionym człowiekiem, ma rodzinę i pracę. Kupiłam tę książkę na przyszłość, i nie mogę się doczekać, aż przeczytam ją z chłopcami.

A jeśli nie oglądaliście "Cyrku Motyli", to w tej chwili odpalajcie YouTube ;)O "Bajkach z Auschwitz" wspomniałam Wam kiedyś na Facebooku, i wpis ten spotkał się z dużym zainteresowaniem. Książka ta została wydana przez Muzeum w Oświęcimiu i zawiera reprinty bajek, które z narażeniem życia wykonali więźniowie obozu koncentracyjnego dla swoich dzieci. Spójrzcie na te ilustracje i dbałość o każdy szczegół. To robi niesamowite wrażenie i doprowadza do łez- myślę, że czytanie tej książki w bezpiecznym i ciepłym domu, tuląc dziecko na kolanach, będzie dla niego wspaniałą lekcją historii i opowieścią o miłości rodzicielskiej mimo cierpienia i barbarzyńskich warunków życia. Zobaczcie.