top of page
Szukaj

"Jak wychować mola książkowego"- czyli spotkania poświęcone czytaniu dzieciom

Zaktualizowano: 9 mar 2019


"Jak wychować mola książkowego"- a może niektórzy nie zastanawiają się JAK, tylko PO CO? Czy w dzisiejszych czasach książka ma szansę przetrwać? Po co w ogóle czytać dzieciom?  Przecież bajki i zabawki też uczą wierszyków, literek i cyferek. I "na pewno są ciekawsze dla dziecka". Zresztą dziecko książki targa i się nimi nie interesuje. Nie potrafi usiedzieć pięciu minut, nie interesuje go słuchanie. Czy da się z tym coś zrobić? I czy to całe czytanie nie jest przereklamowane? 

Ci z Was którzy obserwują mnie na moim Facebooku lub w grupach tematycznie związanych z literaturą dla dzieci wiedzą, że poza pisaniem książek moją misją jest namawianie rodziców, żeby czytali dzieciom od początku. Daję wskazówki, jak się za to zabrać. W tym celu opracowałam nawet 5 Zasad Wychowania Mola Książkowego. Podpowiadam, co i jak czytać. Przekonuję, że warto.

Wiadomo, że dużo zależy od temperamentu i ograniczeń dziecka. Ale niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od nas, rodziców, naszego nastawienia, wprowadzenia przez nas rytuałów i systematyczności. Nie każdy ufa swojej intuicji, nie każdy wierzy w to, że te pierwsze dni, miesiące i lata życia dziecka mają tak ogromny wpływ na całe jego (i nasze) późniejsze życie.

Rodzice i Nauczyciele! Jeśli chcecie, żeby dzieci miały rozwiniętą wyobraźnię, bogaty zasób słów i dobrą koncentrację, poświęcajcie dzieciom uwagę. Czytajcie, tulcie, bawcie się z nimi. Zapewniam, że wysiłek włożony na początku zaprocentuje- i właśnie później dziecko będzie potrafiło mądrze i ciekawie zająć się sobą i wymyślać interesujące i rozwijające zabawy, dając nam przy okazji więcej luzu. I co najważniejsze- wspaniałą i solidną więź i zaufanie. A wspólne czytanie bardzo się do tego przyczynia.


Byłam już zaproszona w kilka miejsc, gdzie opowiadałam o tym, jak wychować mola książkowego: m. in. do Raciborza, do Gdańskaczy Krakowa. 8 lutego brałam udział w e-konferencji w Kielcach poświęconej czytaniu dzieciom, 5 kwietnia będę jedną z prelegentek podczas 14. FORUM Wychowania Przedszkolnego w Wieliczce, gdzie znów będę podpowiadać nauczycielom, jak zaciekawić dzieci książkami i przekonywać, że da to dużo dobrego, a w czerwcu jadę do Pińczowa na połączenie spotkania autorskiego i rozmowy o czytaniu.


Ostatnio zdecydowałam się nawet sama z siebie napisać do Szkoły Rodzenia, gdyż nie miałam innego pomysłu na to, jak dotrzeć do rodziców jeszcze nienarodzonych lub maleńkich dzieci- ponieważ czytać maluchom można, a nawet należy od pierwszych dni życia. I tak trafiłam na panią Wiolettę Przenniak-Cołtę, która zaprosiła mnie w styczniu na spotkanie z rodzicami w Katowickim Centrum Onkologii


Niedawno dowiedziałam się, że pani Wioletta szykuje kolejną edycję warsztatów w Szkole Rodzica Plus, gdzie poruszany będzie temat wpływu nowoczesnych technologii na rozwój maluchów i wskazywanie alternatyw- między innymi właśnie w postaci wspólnego czytania z dzieckiem. Zachęcam Was do zainteresowania się tym tematem i warsztatami, szczególnie jeśli jesteście z Katowic lub okolic. Zerknijcie do oferty wydarzenia,  w razie pytań piszcie do pani Wioletty. Podobno na hasło MOLE KSIĄŻKOWE będzie można uzyskać jakiś rabat ;)


Jeśli jesteście zainteresowani tematem który przedstawiłam Wam w tym wpisie lub chcielibyście, żebym przyjechała do Waszej biblioteki, przedszkola, żłobka, klubu- piszcie. Z przyjemnością dzielę się swoimi pomysłami i doświadczeniem z innymi, ponieważ naprawdę zależy mi na tym, by dzieci czytały książki. Widzę chociażby na przykładzie swoich własnych dwóch molików książkowych, ile to daje dobrego.


Piszcie, pytajcie, dzielcie się obserwacjami i doświadczeniami. To dla mnie duża motywacja ale i nauka- którą staram się jak najlepiej wykorzystać podczas wystąpień ale i prywatnych rozmów z Wami. Jeśli zachęciłam do czytania lub pomogłam się do tego zabrać choć jednej osobie, to nawet nie wiecie, jakie to dla mnie szczęście.

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page